Tadelakt


Tadelakt ir alternatīvs risinājums flīzēm, keramikas izstrādājumiem un rūpnieciskiem pārklājumiem. Taadelakt ir sienu apdares paņēmiens, kas saistīts ar apmetuma tradīcijām, gadsimtiem ilgi tiek praktizēts Vidusjūras reģionā un tradicionāli atrodams uz hammam un Marokas pilīm. Papildus ūdensnecaurlaidīgajām īpašībām un gaisa porainībai, tadelakt pēc taustes līdzinās satīnam un atgādina marmoru. Šis pārklājums pielāgojas dažādām formām un piedāvā kaļķakmens īpašības. Marokas amatnieki un meistari tadelakt apmetumam ir piešķīruši plašu pielietojumu, tā pārklājumu izmanto baseiniem sienām, griesti un hammam (arābu pirtis).

Tradicionāli, tadelakt galvenā sastāvdaļa ir Marakešas kaļķis. Kaļķis no Marakešas ir ar īpašu sastāvu, kas satur piemaisījumus un piešķir tradicionālo stilu. Tā kā Marakešas kaļķis nav viegli pieejams, tadelakt var pagatavot izmantojot augstvērtīgu gaisa kaļķi, marmora pulveri, un naturālos pigmentus:

• Izmantojiet gaisa kaļķu pastu,

• Marmora pulveri (0,6 mm līdz 1,2 mm),

• Minerālie vai oksīda pigmenti, kuri saderīgi ar kaļķi un ziepēm, kas izgatavotas no linsēklu vai olīvu eļļas (melnās ziepes).

Tadelak uzklāj uz minerālām virsmām. Pirms uzklāšanas virsmu samitrina. Maisījuma pagatavošanai ir dažādas versija un proporcijas, katras meistars to pielāgos atbilstoši savai pieredzei.

Piemēram:

• 1 tilpums kaļķa masas pastas formā ( kaļķa pastu var iegādāties gatavu vai pagatavot to pats izmantojot gaisa kaļķi)

• 1/2 tilpuma marmora pulvera

• Pievieno ūdeni , lai pasta kļūst kā putukrējums. Sajauciet ar elektrisko maisītāju vai labāk ar špakteļlāpstiņu un ļaujiet nostāvēties 1 līdz 2 dienas. Šis maisījums ir pamat mīkla, kuru var uzglabāt vairākus mēnešus, ja to pārklāj ar nelielu daudzumu ūdens.

• Dienu pirms uzklāšanas sagatavojiet pigmentu, kuru pievienojiet pagatavotajai masai. Pigmentu var pievienot nevairāk kā 15 – 20 % no tilpuma. Vislabāk pigmenta pastu pagatavot, sajaucot to ar ūdeni un pilienu alkohola (spirtu oksīdiem) un ziepēm, lai veicinātu dispersiju. Iegūto masu uzglabājiet aizvērtā traukā parklājot to ar ūdeni 1 cm biezā kārtā.

Uzmanību!

Uzklāšanas darba ilgums ir atkarīgs no pamatnes mitruma, gaisa mitruma, temperatūras un apmetuma biezuma. Sāk ar adhēzijas kārtas izveidošanu, uzklājot to ar ķelli pirms pamatne ir izžuvusi, kārtas biezums 4 līdz 5 mm. Apmetumu uzklāj 2 kārtās. Nemēģinot izveidot regulāru slāni, mēs iegūstam reljefa efektu. Slānim ļauj nožūt 1 - 3 stundas. Slāņus pārbaudot ar tausti, nekam nevajadzētu pielipt. Pirmo piegludināšanu veiciet ar plastmasas lāpstiņu, viegli nospiežot, lai iegūtu pārklājuma formu, esiet piesardzīgs, lai uznestais slānis neatdalās no virsmas. Jā ir notikusi atslāņošanās, tādā gadījumā pielabojiet ar tadelakt pastu. Pēc dažām stundām (no 2 līdz 18) pārklājums būs izžuvis un nedaudz saplaisājis. Arābu valodā tadelakt nozīmē "glāstīts" vai "masēts", tāpēc pārklājuma virsmu iemasē ar oli un ar ūdenī atšķaidītām melnajām ziepēm. Pulēšanas jeb piegludināšanas laikā ziepes regulāri pārklāj ar lielu un elastīgu suku. Piegludināšana tiek veikta, viegli nospiežot un veidojot mazus apļus dažu centimetru diametrā. Pārklājumam vajadzētu radīt nelielu berzes troksni, ik palaikam pievienojiet ziepes. Liekās ziepes noslauka, lai no ziepēm nepaliktu pēdas. Lai iegūtu galējos spīdumu ir 5 dienas laika. Smalkums parādīsies, glāstot pārklājuma virsmu, esiet pacietīgs un neatlaidīgs. Nebaidāties no plaisām, tās izpildīsies ar ziepēm. Tikmēr kaļķi, kas nonāk saskarē ar gaisu, atgūs sākotnējo struktūru, absorbējot CO2. Pēc dažām nedēļām kaļķi atkal kļūst par kaļķakmeni, no kura tie tika iegūti. Lai saglabātu spīdīgu izskatu un garantētu ūdensnecaurlaidību, ik pēc 6 mēnešiem būs nepieciešams pārklāt apmetumu ar melno ziepju šķīdumu. Šī ir vienīgā nepieciešamā uzturēšana.